Derya Uysal Hakkında

5 Temmuz 1980 Bursa doğumlu. Necatibey Kız Meslek Lisesi Gıda Bölümünü, Bursa Deulcom International Halkla İlişkiler Kursunu ve BUFSAD 28.Dönem Temel Fotoğraf Eğitim Seminerini bitirdi. Anadolu Üniversitesi AÖF Halkla İlişkiler öğrencisi.
DEVAMI

Kategoriler

Son Yazılar

""

Röportajlar

Yolunu arayan yolcu

07.08.2017

Genelde önce röportaj yaparım sonra arkadaş olurum ama bu sefer tam tersi. Fotoğraf kursundan tanıdığım başarılı işlere imza atan Profesyonel Erickson Koçu Kemal Başaranoğlu ile keyifli röportajımızı kaçırmayın. 

Öncelikle Kemal Başaranoğlu’nu yakından tanıyabilir miyiz?
1977 yılında İstanbul’da doğdum. 1994 yılında Pertevniyal Lisesi’ni bitirdim. 1999-2003 yıllarında Lisans ve Yüksek Lisansını Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde tamamladım. Çalışma hayatına SAP Danışmanı olarak başladım. Daha sonra otomotiv sektöründe Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.’de iş süreçleri analisti, proje yöneticisi ve orta kademe yönetici olarak çalıştım. On bir yılı yönetsel olmakla beraber on beş yıllık iş tecrübem bulunmaktadır.
2012 yılında, Erickson Coaching International’ın “The Art & Science of Coaching (Koçluğun Sanatı ve Bilimi)” sertifika programına Denge Merkezi’nde başlayıp 2013 yılı içinde tamamladım. Bu tarihten sonra farklı konularda eğitimlere katılmaya devam ederek kendini koçluk mesleğinde geliştirmekteyim. Bugün ICF koçluk unvanı alma süreci içinde olup, Erickson Coaching International’da “V. Modül” eğitim sürecine katılıyorum. 2016 yılı itibari ile kurumsal iş yaşamından ayrılıp, Turuncu Yeşil markası arkasında Koçluk Eğitim Danışmanlık Hizmetleri veriyorum. 2 yıl boyunca https://kemalbasaranoglu.blogspot.com adresinde haftalık kişisel gelişim konularında günce yazarlığı yaptım. 2014 yılından beri birçok farklı sosyal sorumluluk projesinin içinde yer almaktayım.
 
“Yolunu Arayan Yolcu” ilk kitabınız. Bize kitabı hazırlama sürecinden bahseder misiniz?
Koçluk eğitimlerimizde, teorik her bir eğitimi pratik bir çalışma ile tamamlardık. Disney Metodu diye çok güçlü bir metot öğrenmiştik. O sırada bana koçluk yapan arkadaşım (yani o anki Koç’um)  şu soruyu sordu: “Kemal, şimdi zamanda biraz ilerlesen ve mesela ömrünün sonuna gelmiş olsan, geriye dönüp baktığında neyi bırakmış olmak seni mutlu ederdi?”   
O an bir kitaptan daha değerli bir şeyin olamayacağını düşündüm ve tereddütsüz benim adımı taşıyan bir kitap dedim. Zira bir kitap okuyucuları sayesinde birçok kişiye ulaşıp, birçok insanın hayatını değiştirebilir. Sonra o koçluk seansından bugün elinizde bulunan kitap ortaya çıktı. Kitap yazma sürecinin bana kattıklarının ya da bana öğrettiklerinin çok değerli olduğuna inanıyorum. Bunlar;
-Öncelikle sabır! Zira siz ne kadar isteseniz bile, hiçbir şey 2 günde olmuyor. Kendi planlamanız şayet başkalarına bağlı ise planlamanız değişebilir.
-Kitap yazmak için en az 10 defa düşünüyorsunuz. Zira ne anlatmalı, nasıl anlatmalı, anlam bütünlüğünü destekleyici ne tür öğeler eklenmeli vs. ciddi zaman ve emek isteyen bir çalışma.
-Kitabın yazılmasının yeterli olmadığını, kapak, tasarım, satış stratejisi vs maalesef kitabın ne anlattığından daha değerli olduğunu fark ettim.
-Kitap imzalamak inanılmaz keyifli ve gurur verici bir olay!
 

Kitabınızda ne anlatıyorsunuz?
Herkesin bir yolun yolcusu olduğuna olan inancımla, “Yolunu Arayan Yolcu” adlı ilk kitabımı yazdım ve 2016 yılı sonunda ikinci baskısını yaptı. Öyle ki, yolculuğun başlangıcı bölümüne şöyle başladım.
“Hepimiz bir yolun yolcusuyuz. Bir yerden bir yere gitmek üzere çıkıyoruz bu yola. Aslında bu yolun yolcusu BENİM, bu yolun yolcusu SİZSİNİZ”. Yani aslında bu kitap benim kitabım olduğu kadar sizin de kitabınız. Kitabı yazma amacım, öncelikle günümüzde artık yaygınlaşan ve her yaş için önemli bir hale gelen koçluğun ne olduğunu, bu konuda uluslararası koçluk federasyonundan akredite bir eğitim kurumundan yetişmiş bir kişinin kaleminden aktarmaktır. Kitabımın anlamını, bireysel bilinç ve farkındalık düzeyini arttırmak, erdemli, ne istediğini bilir ve bu doğrultuda adımlar atan ya da atmak isteyen insanlara ilham ve cesaret kaynağı olmak olarak tanımlıyorum.
 
Koçluk nedir dersek, cümle kurmadan aklınıza gelen ilk 10 kelime nelerdir?
Farkındalık, Değişim, Motivasyon, Gelişim, Özgüven, Farklılık Yaratmak, Değerler, Yol Haritası, İstemek.
 
Peki, yukarıdaki kelimeleri de kullanarak koçluk nedir dersek; bunu nasıl tanımlarsınız?
Koçluk aslında kişilerin kendi istekleriyle değerleri üzerinden bireysel farkındalıklarına erişmesi, bu bireysel farkındalıkları ile fark yaratacak yol haritalarını oluşturması ve bu yol haritasını uygularken, özgüvenlerini motivasyonlarıyla en üst noktalarda tutup, gelişim göstermesidir.
 
Okuyucularınızdan gelen yorumlar neler? Yeni kitap hazırlığı var mı?
Evet, 2018’de 2 yeni kitabımın daha basılmış olmasını istiyorum. Bir tanesi öykü bile olabilir.

En son okuduğunuz kitaplar hangileri?  
-M.S. 2150 (Thea Alexander)
-Koçluk okulundaki sevgili eğitmenim Dr. Zerrin Başer ve değerli arkadaşım Zerrin Işık Tüfekçi’nin diğer bir doktor arkadaşlarıyla (Gül Yılmaz Çınar) yazdığı Yeni İnsan
-Var Olmanın Gücü (Eckhart Tolle)
 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Her insan kendine özeldir ve kendisindeki bir takım kendine has özellikleri, onu diğerlerinden ayırır. Bunlar Allah’ın lütfu diyeceğimiz çok önemli özelliklerdir. Lütfen kendinizi tanıyın ya da tanımak için kendinize fırsat verin. İçinizde sınırsız kaynaklarınız var bunların farkına varınız. Bırakın dışardan satın aldığınız (aile, sosyal çevre, iş çevresi vs) etiketleri, inançları, öğretileri. Eğer isterseniz, yaparsınız! İsteyin. Cesur olun, atlayın istediğiniz şeyin üzerine ve sonra da elde etmenin gururu ve mutluluğunu yaşayın…
 

Geri Dön