Derya Uysal Hakkında

5 Temmuz 1980 Bursa doğumlu. Necatibey Kız Meslek Lisesi Gıda Bölümünü, Bursa Deulcom International Halkla İlişkiler Kursunu ve BUFSAD 28.Dönem Temel Fotoğraf Eğitim Seminerini bitirdi. Anadolu Üniversitesi AÖF Halkla İlişkiler öğrencisi.
DEVAMI

Kategoriler

Son Yazılar

""

Röportajlar

Annelik ona çok yakışıyor

07.08.2017Esra Ertuğrul ile hiçbir araya gelmedik ama mesafeler pozitif enerjisini almama engel değil. Anneliğin çok yakıştığı kadınlardan biri ve onunla röportaj yapmak benim ayrıcalıklarım arasında. Hadi 10 parmağında 10 marifet Esra Ertuğrul’u daha yakından tanıyalım. 

Doğum öncesi ve doğum sonrası bilgilerinizi anneler ve anne adayları ile yıllarca paylaştıktan sonra “Bebeimgeliyor isimli anne bebek eğitim merkezini” kurdunuz. Çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Bebeimgeliyor Anne Bebek Eğitim Merkezimde hamilelikten bebeğin 4-5 yaşına gelene kadar annenin her türlü bilgiyi alabileceği bir merkez. Hamile okulu, emzirme seminerleri, yeni doğan bebek bakımı, ek gıdaya geçiş-blw, bebeklerde ilk yardım gibi seminerleri yanı sıra bebek masajı, anne bebek yogası, hamile yogası ve bebek cimlastiği gibi eğlenceli aktivitelerimiz de var. Anne ve baba bireysel eğitim almak isterse de birebir eğitimler, danışmanlıklarda veriyorum. Benim dışında farklı uzmanlıkları olan uzmanlarda anne ve anne adaylarına çeşitli seminerler veriyor. Çeşitli lansman ve toplantılara da merkezimizde yer veriliyor. 

Verdiğiniz seminerlerden ve içeriklerinden kısaca bilgiler alabilir miyiz?
Her ay hamile okulu adı altında bir programım var. 4 oturumdan oluşuyor. İlk oturumda doğum, 2. oturumda emzirme ve yeni doğan bebek bakımı, 3. oturumda lohusalık ve bebeklerde ilk yardım anlatıyorum. Son oturumda bebekler doğduktan sonra bebek masajı yapıyoruz. Emzirme seminerimde ister hamileyken isterse de yeni anne bebeği ile birlikte katılabiliyor. Anne sütü ve emzirme hakkında bilgiler veriyorum. Yeni anne bebeği ile ilgili sıkıntı varsa seminer sonunda birlikte emzirmesini kontrol ediyorum. Ardından yeni bir planlama yapıyoruz. Yeni doğan bebek bakımı ve bebek alışverişi seminerimde bir bebeğin kullandığı tüm ürünler ve uygulamaları anlatıyorum. Bu seminerde kullandığım ve önerdiğim ürünlerin hepsi kullandığım, deneyimlediğim ürünler oluyor. Birçok liste annelere veriliyor. Onlarda kendilerine göre planlamaları bu seminer sonunda rahat rahat yapabiliyorlar. Ek gıdaya geçiş - blw seminerim her ay 2 tane oluyor. Bu seminerde ek gıda sürecinde annelerin işine yarayacak ipuçları, tarif ve püf noktaları anlatıyorum. Bebeklerde ilk yardım seminerim, geçen yıl çok ilgi çekmişti. "İlk yardım hayat kurtarır" yaklaşımıyla annelerin evde bebeklere ve yakınlarına ilk yardım konusunda nasıl destek olacaklarını anlattığım, uygulamalarla dolu bir seminer. Bebek masajın da dokunmanın gücünden ve bebeği ile anne arasındaki bağın kuvvetlenmesi için püf noktalarından bahsediyorum. Ardından hep birlikte bebeklere masaj yaptığımız gerçekten enerjisi çok yüksek bir etkinlik. Hamile yogası ve anne bebek yogası bizim yoga eğitmenimiz Çiğdem İnan tarafından yapılıyor. Anne bebek yogası gerçekten çok eğlenceli :)) 

Kitabınız çıktı... 
Evet :)) Blw Tariflerinden oluşan kitap çıktı. Çok heyecanlıyım. 

Başka projeleriniz var mı?
Tarif kitabının çıkmasıyla bebeklerle birlikte “Tadım Atölyeleri” yapmayı planlıyorum. Bir yandan annelerle sohbet ederken bir yandan da blw denemeleri yapılacak. Heyecanla bekliyorum. 

Bir oğlunuz var, oğlunuza kardeş düşünüyor musunuz?
Yok, düşünmüyorum. Hem yaşım hem de oğlum öncesinde 2 düşüğüm var. Altuğ erken doğdu. Bunlar bir araya gelince yeni bir bebek düşünemiyorum. Ama her gün bir sürü bebekle birlikteyim. Bu ihtiyacımı gidermiş oluyorum :)) 

Aynı zamanda köşe yazarlığı yapıyorsunuz. Anneler size en çok hangi soruyu soruyor?
Anneler en çok emzirme ile ilgili sorular soruyorlar. Özellikle yeni anneler sütünün yetip- yetmediğini, nasıl sütlerini arttıracaklarını soruyorlar. Bunun yanı sıra doğumu yaklaşan anneler de "Doğum korkusu ile baş etmek" için destek istiyorlar. Ek gıda sürecinde ise özellikle pütürlü beslenme ve iştahsızlık en çok soru aldığım konular. 

En son okuduğunuz kitap, izlediğiniz film, dinlediğiniz CD desek…
En son okuduğum kitap; Adam Fawer - Oz
En son izlediğim film; Leonardo di Caprio'nun The Reverant
En son dinlediğim Cd ise; Sıla –Mürekkep 

Anne adaylarına ve annelere tavsiyeleriniz neler?
Anne ve anne adaylarına içgüdülerine güvenmelerini, hiç bir şey için acele etmeden hareket etmelerini tavsiye ederim. 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 
Anne adaylarına ve annelere sizin aracılığınızla beni takip ettikleri ve hep yanımda oldukları için çok teşekkür ederim. Size de bana yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Destekleriniz çok önemli benim için :))

Geri Dön